Navigation Menu+

Tohumdan Çorbaya Uzanan Bir Hikaye Lazım

Haz 3, 2014 / Sektör Takibi

renan tavukcuoglu - sustliving - nataliyesilbahar.com - anasayfa

Sürdürülebilirlik, Unilever’in son yıllarda en çok üzerine yoğunlaştığı ve hatta işlerinin merkezine koyduğu bir konu.

27 Mayıs, Salı günü, Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Marc Mathieu ile Unilever İstanbul Merkez Ofisi içerisindeki Knorr Mutfağı’nda #sustliving ve ötesini konuştuk…

Sohbet tabii ki yine ‘dijtal’den açıldı. Marc Mathieu (MM) artık herhangi bir pazarlama kampanyasını djitalsiz düşünemeyeceklerini söyleyerek sözlerine başladı ama beni etkileyen bundan sonra anlattıkları oldu.

renan tavukcuoglu - sustliving - nataliyesilbahar.com 2

Bizim toplantımızdan bir gün önce Bursa’da, mahsul aldıkları çiftlikleri gezmiş MM. Çiftçilerden bir kadın, ‘hadi gel, sana yemek yapayım’ demiş ve evinde çeşit çeşit malzemelerle farklı lezzetler hazırlayıp sunmuş. Unutulmaz bir deneyim yaşatmış. İşte dedi MM; ‘bizim yapmamız gerek, teknolojiyi kullanarak tohumdan çorbaya kadar uzanan hikayeyi anlatmak olmalı’. Ben de ‘işte bu!’ dedim. Marc Mathieu eminim hepimizi anlattıklarıyla çok etkiledi ama bu bakış açısı bile benim için yeterliydi.

Bu konuda o kadar samimiydi ki,  üçyüz kişilik Unilever pazarlama ekibini, kişisel deneyim sunan bir tiyatro oyununa götürüp konu üzerine farklı bakış açıları geliştirmelerini sağlamışlar.

Konuklardan Uğur Özmen, dijitalin geleceğinde datanın rolü ile ilgili bir soru sordu. Data’yı pek az insan yeni iş modelleri geliştirmek için kullanır, biz bunu yapıyoruz dedi MM ve datayı sadece kurumsal amaçları için değil, geri verebilmek amacıyla da işlediklerini belirtti.

renan tavukcuoglu - unilever - sustliving - nataliyesilbahar.com 3

Türkçe’ye ‘amacı olan markalar’ olarak çevirmeye karar verdiğimiz ‘purposeful brands’ konusundaki yorumu da çarpıcıydı. ‘Bizim DNA’mızda sürdürülebilir yaşam detayları zaten var. Bütün markalarımız bir amaç için üretildiler. Üzerinden vakit geçtiği için, şimdi o amaçları yeniden keşfediyor gibiyiz. Yoksa Becel, insanların hayatlarını daha güzel geçirebilmeleri için uzun yaşamalarına yardımcı olmayı, temizlik malzemelerimiz, önlenebilir bulaşıcı hastalıklar yüzünden çocukların ölmemesi amacıyla doğdular. Yani biz zaten amaç uğruna doğduk.’

Mobilin mobilite anlamına geldiği zaman her şeyin yeni bir boyut kazanacağına dikkat çekerek sözlerini bitiren Marc Mathiue ile yaptığımız bu keyifli sohbete imkan sağladığı için Unilever’e, Ufuk Tarhan’a ve Natali Yeşilbahar’a teşekkürler.

 

Renan Tan Tavukçuoğlu

TavsiyeKanali.com

TavsiyeEvi.com

 

Paylaş

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Uğur Özmen » Marc Mathieu ile sohbet - […] Renan Tan Tavukçuoğlu’nun Marc Mathieu notları […]
  2. Unilever Global SVP Marc Mathieu ile Veri Odaklı Pazarlama Sohbeti - Değişik Düşünce - […] insanlardan bir tanesi.  Toplantıda çok sayıda konuda bahsettik. Uğur Özmen, Ufuk Tarhan, Renan Hanım çok güzel özetlemişler. BSH (Bosch Siemens Ev Aletleri) Kurumsal…