Navigation Menu+

Foursquare ve Fjord @Mobile Monday İstanbul’da!

Eyl 12, 2012 / Mobile Monday

Yeni teknolojilerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini öğrenmek, kurumunuzda yenilikleri kullanarak proje geliştirmek; kişisel mecralarınızda daha verimli mi olmak istiyorsunuz?

O zaman doğru yerdesiniz; her ay harikaların paylaşıldığı, en değerli kurumlar tarafından desteklenen, her dinleyicinin bilgili ve ilgili olduğu ortamda; Mobile Monday İstanbuldasınız!

Deniz G, Mark C, Natali Y,Charles B, Ayşe Ö, Evrim E

Harika etkinliğimize ev sahipliği yapan Garanti Bankası‘na ve tabi ki etkinliği özenle hazırlayan, Ayşe Demir Özer, Deniz Güven, Evrim Ersoy, Merve Türkdoğan, Simge Uzunhan’a (adlar alfabetik sırayladır.) teşekkür ederiz.

 Natali Yeşilbahar @Mobile Monday İstanbul

Mobil ve internet dünyasının kararlarını veren, bütçelerini yöneten ve senelerdir Mobile Monday’e gelen dinleyicilerine konuşmamın heyecanını fotoğraftan fark edebilirsiniz 🙂
Deniz Güven @MobileMonday
Garanti Bankası’ndan Mobile Monday destekçisi Deniz Güven sahneye çıktığında, Mobile Monday’in beş buçuk sene önceki ilk etkinliğinden anısını paylaştı: Beş buçuk sene önce Ericsson Mobility World’de başlamıştık; şimdi büyüdü ve gelişti. (Bu yeri hatırlıyorsanız,yaşınız ortaya çıkıyor! :)))
Mark Curtis Fjord @MobileMonday Istanbul
Fjord ‘dan Mark Curtis hakkında izlenimlerimi paylaşmıştım. Fjord firması kurumların müşterilerine hizmet verirken, en iyi deneyimi yaşamalarını sağlayan servisler geliştiriyor.
Mark Curtis, ilerde karışık servisler yerine kullanıcı odaklı basit servislerin yer alacağını, bunların gerçek zamanlı çalışacağını ve hayatın bir parçası olacağını belirtti.
  • Örneğin evinizde sevdiğiniz parçayı dinlerken, arabanıza gittiğinizde bunun devam etmemesi ne kadar sıkıcı değil mi?
  • Ipad de resim bakarken gerçekleştirdiğiniz el hareketini düşünün… Ya ilerde bir TV markası bunu sesi açma hareketi olarak kullanırsa? Acaba bu hareket kime aittir, nasıl kullanılmalıdır?
  • Facebook’daki “like” sembolünü düşünün. Bu kime aittir, nasıl kullanılmalıdır? Acaba kurumumuza ait bu tarz deneyimler yaratmalı mıyız?

Mark Curtis @Mobile Monday İstanbul

 

Artık uygulamalarımızda günlük yaşamla birleştirme

ve kullanıcıya kolaylık sağlama hedefi, birinciliğimiz

olmalıdır.

Yandaki listedeki örnekleri incelemenizi tavsiye ederim.
Mark Curtis’in konuşması çok beğenildi; bizi yeni düşünceleri götürdü.
Tabiki konuşmayı sizde buradan inceleyebilirsiniz.
Foursquare Charles Birnbaum
 İkinci konuşmacımız Foursquare’den Charles Birnbaum sunarken, check-inlerimiz yaptınız mı dediğimde, sadece salonun yarısı elini kaldırdı. Foursquare‘i dinlemeye gelmiş özel bir topluluğun bile yarısı bu servisi kullanıyorsa, henüz servisin bu kitlede popülerleşmediği sonucuna varıyoruz.

Facebook’un %50 si mobil, Twitter’ın %60′ı mobil,

 

Foursquare is %100 mobil!!!

  • Türkiye Foursquare kullanımında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesidir.
  • Foursquare’in kullanan kişinin yeirni bildiğini ve yan servisleri buna göre sunduğundan bahsetti. Bu dabah İstanbul’a gelen Charles’a yeni bulunduğu şehrin hava durumunu gösteriyor.
  • Kişinin turist olduğunu sistem aldılayabiliyor ve buna uygun yerler öneriyor.
  • Mağaza pazarlaması anlamında en büyük sorunu çözebildilerini belirtti: Mağazanın bayisine hangi saatlerde kaç kişinin ziyaret ettiğini takip edebiliyor.

Kurum ve kullanıcılar arasında gerçek zamanlı ve birebir iletişim sağlıyor.

 

Foursquare Charles Birnbaum

Foursquare’in Türkiye’de ilk olarak Turkcell ile yaptığı rozet kampanyasının başarılı olduğunu ve başka sektörlerdeki kurumlarla bu tarz çalışmalara açık olduklarını belirtti. Bunun için direkt Charles ile iletişime geçebilirsiniz.(charles@foursquare.com)
Birnbaum’un sunumunu buradan inceleyebilirsiniz.

Mobile Monday’de konuşulanlar hakkında daha bilgi almak için,

değerli konuklarımızda Ece Burgaz’ın Bilgi Çağı’nda yazdığı yazıyı

buradan, Özgün Minare’nin Bigumigu yazdığı incelemeyi buradan

ulaşabilirsiniz.

 

Dünya’nınn birçok ülkesinde de düzenlenen Mobile Monday etkinliklerini Twitterdan #mobilemonday hastagi ile takip edebilirsiniz.
Fotoğraflar için Yavuz Küçük ve Ahmet Bülent Zorlu’ya teşekkür ederiz.
Etkinlik sonrasında harika kokteylde bir süredir görmediğim tüm mobil ve internet dünyası dostlarımı gördüm; o kadar neşeliydik ki; bir doğumgünü pastam eksikti 🙂
mobile_monday_keyifli_kokteylgaranti_bankas2   mobile_monday_kokteylgaranti_bankas

Paylaş