Navigation Menu+

“Marka Gurusu” Wally Olins Bizlerle

Oca 2, 2014 / Aklımdakiler, Etkinlikler

photo

Kasım ayının sonunda, sektörün en büyük etkinliklerinden biri olan Türkiye İnovasyon Haftası gerçekleşti.

Birbirinden değerli konuşmacılar arasında en çok dikkat çekenlerden biri şüphesiz Wally Olins‘ti. Markalaşma ve kurumsal kimlik deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan ve Saffron Kurucu Başkanı olan Olins, etkinlikte markaların geleceği üzerine bilgilendirici bir konuşma yaptı.

Saffron Türkiye Genel Müdürü Turgay Adıyaman sayesinde, 1999 yılında Reputation Institute tarafından “yaşam boyu başarı” ödülü de alan Wally Olins ile etkinlik öncesinde özel görüşme fırsatım oldu.

Olins’le sohbetimizin konusu tabii ki markaydı! Olins’e göre markaların “marka kimliği“ni belirleyebilmek için önce şu sorulara cevap vermesi gerekiyor;

  • Ne yapmaya çalışıyorum?
  • Kiminle konuşuyorum?
  • a

  • Nasıl kendimi daha açık bir şekilde anlatabilirim?

Özellikle globale açılmak isteyen/açılan markalar için, markanın yola tek bir isimle devam etmesi ya da her ülke için farklı bir isim kullanması konusu sık sık tartışılır. Olins’e göre bu noktada marka isminin, markanın fikrini açıkça ifade edebilmesi gerekiyor.

Marka kimliğinin önemli bir diğer noktası, markanın rengi. Olins, markaların renklerinin mutlaka Pantone renkleri arasından seçilmedi gerektiğini savunuyor. Tabii belirli sektör ve markalar için belirli renklerin daha uygun olduğunu akıldan çıkarmamak lazım. Diğer yandan, ürününüzü daima görselleştirmeli ve karşınıdakine görsellerle tanımlayabilmelisiniz.

Kalıcı bir marka yaratmak ve marka kimliğinizle iz bırakmak içinse tutarlılık en çok üzerinde durulması gereken konu.

Unutmadan: Wally Olins 83 yaşında ve hala işinin başında – Sevdiği işi yapanların hep mutlu ve zinde kaldığını bir kez daha görmüş oldum 🙂

Paylaş