Navigation Menu+

Digitalage Konferansı’nda Buluştuk

Kas 9, 2010 / Aklımdakiler

Digitalage 2010 Konferansı

 Gelenekselleşen Digitalage Konferansı’nda sektörünün oyuncuları biraraya geldi. Ajanslardan, konuya değer veren kurumlara, operatörlere kadar herkesi birarada görmek ve dinlemek çok değerliydi.

Neler öğrendim?

Pelin Özkan‘ın konuşmasında değerli örneklerle sektördeki yapılmış kampanyaları anlattı. En etkilediğim Amstong’un Kanser Kampanyası ve Facebook Showroom‘du.

Lance Armstrong’un kansere karşı pedal çevirdiği kampanya için destekleyenler, Nike’ın internet kanallarına mesaj atar. Bu mesajlar, özel bir aletle asfalta yazılar; Amstrong geçtiği her yerde destek mesajlarıyla karşılanır. Amstrong’u internetten izleyenler kendi mesajlarını görür ve isteyene fotoğrafı yollanır. Videosunu buradan izleyeceğiniz kurgunun, katılanları mutlu ettiğini ve yararlı olduğunu görebilirsiniz.

img_1802 (1)

Facebook Showroom, videosundan da izleyebileceğiniz  gibi, basit bir kurgu ve varolanların kullanılmasıyla başarıyı yakaladı: Facebook ve Etiketleme. Mağaza Müdürü Gordon Gustavson için bir profil oluşturdular.İki hafta boyunca Ikea mağazalarındaki 12 resmi eklediler.Kendi ismini ürüne ilk etiketleyen kişi, ürünü kazandı.İnteraktif bir şekilde gerçekleşen kampanya, kişilerin yorumları sayesinde, hızla yayıldı. Profil sayfaları sayesinde ürün resimleri binlerce kişiye yayıldı. Sadece reklam ilanlarına bakan kişiler yerine kendilerini ürünler eşleştiren ve eğlenen bir topluluk yaratıldı. Bu kampanyadan, kişilerin basit kurgularda hızlıca olayın bir parçası olduğunu ve hedef kitlenizin kullandığı sosyal ağın bir parçası olmanın önemini tekrar gözlemledim.

Patou Nuytemans /Ogilvy Group @ Digitalage

 

Ogilvy Group’tan Patou Nuytemans sunumdan dikkat çekici öğeler:

 • Internet ve twitter ile mesajı alış şeklimiz değişti. 10 yıl önce BBC seyircisiyle hiçbir iletişim kuramazken; şimdi izleyicisinden birçok geri bildirim alabiliyor.
 • Dünya nüfusunun yarısı mobil yaşıyor; bunun %20si haberleri mobil okuyor ve anında haberdar olup; yorum yapabiliyor.

 

 UK ve US, kişiler günde 9 saat medyada geçiriyor, Avrupada ise 7 saat medyada geçiriliyor ve birçok mesaj alınıyor. Bu zaman, uyku zamanımızdan bile fazla!

Microsoft Türkiye’den Ebru Çapa’nın sunumundan önemli noktalar:

 • Avrupa nüfusunun %55’i TV’de programları kendi istediği zaman izliyor; ülkemizde de bu durum yaygınlaşacak.
 • EIAA European Media Landscape Report Turkey Analyse’e göre;

 

 •  Türklerin % 49’u TV’siz bir hayat düşünemiyor.
 • Türklerin %35’i internetsiz bir hayat düşünemiyor.
 • Teknolojinin değişimini ve ucuzlamasını gözönüne alınarak, hedef kitlemizin olabileceği yerleri bElirlemeliyiz.

Oyun konsolları pazarlama planında olmalıdır.

 • 23 milyon Xbox Live Users var, bu sayı dünyanın en kalabalık şehrinden bile fazla.

Oyun konsollarının gittikçe önem kazandığını ve Avatar filminde olduğu gibi doğru bir kurgulamayla başarılı çalışmalar yapılabileceğini düşünüyorum.

 

Yılın başarı hikayelerini dinlerken, size inanan ve gerçekten dinleyen bir ajansla çalışmanın başarının anahtarı olacağını gözlenledim.

Socialnomics kitabının yazarı Erik Qalman İnsan Odaklı Ekonomi’yi anlattı.

Erik Qualman / Socialnomic

 

Kabul edilme isteği, bizin DNA’yimizde var. Bunun için sosyal ağlar yükseliyor.

 • Tüketici olarak artık daha çok medya görüyorum; böylece daha az biliyorum.
 • Facebook Places uygulaması ile Foursquare’i öldürecek.
 • Viral bir strateji olmalalıdır; viral yapalım diye yola çıkılmamalıdır.Varolan bir kampanya ve stratejinin parçası olarak konumlanmalıdır.

Sosyal alışveriş dönemi başladı. “Bunu alabilirim, arkadaşlarım almış!”Gelecek sene Digitalge Konferansı’nda tekrar bu keyifli ortamda biraraya gelmek üzere sözleşerek; etkinlikten ayrıldık.

Paylaş